PNG LOGO

Didim Aydın

Didim Aydın

İlçenin merkeze uzaklığı 100 km.’dir. Kırıkiçi Yarımadası üzerinde kurulu olan Didim tarihi ve doğal güzellikleri, özellikle de dünyaca ünlü kumsallarıyla ön plana çıkan son yılların önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Milet, Priene ve Apollon Tapınağı gibi antik kent ve eserlerin yanı sıra eşsiz koyları, yeşillik cenneti adaları, berrak ve sığ denizi, güneşi, altın sarısı incecik kumları ve plajları ile Didim tarifsiz bir güzellik sergiler. Denizle doğanın, doğa ile tarihin kısaca tanık olabileceğiniz tüm güzelliklerin bir arada olduğu Didim, Aydın ilinin görülmeye değer turizm ilçelerinden biridir. Coğrafi konumu ve iklim koşulları nedeniyle Ege’de konaklanılabilecek ideal merkezlerden biri olan Didim, denizin keyfini sürebileceğiniz pek çok kumsala sahiptir.

 

Denizinin sığ olması çocuklu ailelerin kumsalda rahat ve eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlamaktadır. En önemli ve en turistik plajı Altınkumdur. Akbük, Gaye, Gümüşkum, Mavişehir, Sahte Cennet, Tavşan Burnu, Yeşilkent, 3.Koy ve 7. koy Didim’in diğer turistik plajlarıdır. Bunların yanısıra güzel kumsallara sahip irili ufaklı koyları vardır. Plaj ve koyların bazılarında sezon boyu Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetler (su sporları) yapılmaktadır. Ayrıca hoş vakit geçirebileceğiniz;

 

Ege’nin turkuaz mavisi denizinin, altın sarısı kumsallarının, en az denizi kadar güzel güneşinin, Didim’in ferah havasının ve göz kamaştırıcı güzelliklerinin tadını çıkarabileceğiniz parklar, gezi alanları, sahil kafeleri ve bahçeleri bulunmaktadır. Özellikle Tavşan Burnu ve Mavişehir denizden batan güneşin muhteşem manzarasını sunar. Didim yakınlarındaki Bafa Gölü ve çevresi ise, Türkiye’nin önemli kuş gözlem alanlarından biridir. Didim çevresindeki Karina Gölü, Kazıklı koyu, Menderes Deltası ve Dilek Yarımadası Milli Parkı ise diğer doğa cennetleridir. Didim girişinde, Mavişehir-Taşburun mevkii arasında yer alan Aquapark’ta sevdiklerinizle katılabileceğiniz, farklı eğlencelere tanık olabileceğiniz çeşitli aktiviteler, animasyonlar ve gösteriler yapılmaktadır.

 

Didim içinde ise kumsalların yanı sıra özel iskele sahili (Beach) alanları bulunmaktadır. Kuşadası ve Bodrum’a rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Didim’de, etrafı keşfedebileceğiniz günlük turlar yapılmaktadır. Altınkum’daki iskeleden her sabah, gün boyu çevre koyları ve adaları dolaşma imkanı sağlayan tur tekneleri kalkmaktadır. Bu tekneler arasında günübirlik Bodrum’a; ve Bodrum üzerinden Kos Adası’na gidip gelenler de vardır. Ayrıca Didim’de, çevre ilçe ve beldelerde belirli günlerde şenlik, fuar, festival, sergi, konser, tiyatro, spor dalları turnuvası, yarışma gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Didim, bünyesinde sadece eşsiz kumsalı, koyları, denizi ve güneşi değil, içinde ve çevresinde turistik anlamda değerli ören yerleri, antik kent kalıntıları ve yapıları da barındırmaktadır.

 

Böylece size hem doğal hem de tarihi zenginlikler ve güzellikler sunar. Didyma yöresi, Didim Apollon Tapınağı, antik çağın filozoflar kenti Milet(Miletos), Milet Tiyatrosu, Faustina Hamamı, Serapis Tapınağı, İlyas Bey Külliyesi, Bizans döneminde psikoposluk merkezi olan antik kent Priene, Athena Tapınağı, ilginç taş evleriyle eski Rum köyü Doğanbey, Latmos antik yöresi, Heraklia, Güllübahçe köyü ve içindeki Hagios Nikolaos Rum kilisesi bu tatil cennetinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ve bölgelerdir. 

 

Çevresinde, antik kente, tarihi eserlere ve ören yerlerine sahip birçok ilçenin de bulunması sebebiyle Didim, meraklı olanlar için daha birçok seçenek sunmaktadır. 

2009 yılının Ağustos ayında açılışı yapılan Didim Yat Limanı 580 tekne kapasiteli olup, ilçenin turizm potansiyelini son yıllarda arttıran bir yatırım olmuştur.